VLF Dedektör Nedir?

VLF Dedektör Nedir

VLF Dedektör Nedir?

VLF Dedektör Nedir?

VLF Dedektör Nedir sorusuna verilecek öncelikli cevap bu adı nasıl aldığıdır. VLF ismi İngilizce Very Low Frequency kelimelerinin baş harflerinden oluşan VLF kısaltmasından almaktadır. Very Low Frequency nın Türkçe karşılığı Çok Düşük Frekanslı Dedektör olarak tercüme edilmektedir. Genel olarak 3 khz ile 30 khz frekans aralıklarında çalıştıklarından bu şekilde adlandırılmadırlar. VLF metal dedektörlerine genellikle Tek Frekanslı veya Sürekli Dalga dedektörleri ismi de verilmektedir.

 

VLF Metal Dedektörü fiyat avantajı ile piyasada en çok satılan dedektör çeşididir. Ancak sırf fiyatı için bir dedektör alınmaz. Arama yapacağınız bölgeniz için en iyi dedektörün hangisi olduğunu tespit etmeniz için profesyonel bir destek gerekebilir. Bu konuda firmamızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.

 

VLF dedektörler kıymetli maden olarak adlandıracağımız altın ve gümüş gibi metalleri arama konusunda fiyat performans açısından çok elverişlidirler. Daha yüksek frekanslar genellikle altın, platin gibi metallere karşı daha hassastır. Tipik bir metal dedektörü madeni para, takı, define gibi aramalar için en iyi frekans seviyesi 5 ile 15 khz arasındadır. Birçok model dedektör belirli bir hedefe göre frekansları ayarlı modlar tanımlı olarak üretilmektedir. Örneğin altın arama modu, demir arama modu gibi.

 

VLF Dedektör Nedir Ne Değildir?

VLF Dedektörler altın ve değerli madenleri arama konusunda başlangıç seviyesi için en ideal cihazlardandır. Bu tür dedektörler genellikle PI yani Pulse Dedektörlerden çok daha ucuzdur. VLF teknolojisi PI teknolojisine oranla daha çok firma tarafından bilinmekte bu da arz talep ilişkisi açısından satış maliyetlerini düşürmektedir. VLF Dedektör alırken dikkat etmeniz gereken frekans yüksekliğidir.

VLF Dedektörleri küçük metal nesneleri oldukça kuvvetli şekilde alglar ve modları sayesinde size kolay bir ayrım sunarlar. Çok düşük Frekanslı dedektörler veya arama bobinleri zemine düşük frekans aralığında elektromanyetik bir girdap akımı yayarlar. Bu alan metal ile temas edince bobin tarafından toplanacak olan ikinci bir alan oluşturur ve bu sinyal yükseltilerek kullanıcının yorumlayacağı ekrana gönderilir.

 

Frekans ne kadar yüksek olursa o kadar uygun bir altın dedektörü olarak işinize daha çok yarayacaktır. Düşük frekanslı modeller demir ve demir benzeri madenlerin yerlerini belirleme konusunda daha iyidirler. Orta frekans dedektörler tek para, kutsal emanetler vb ortak hedefleri bulma konusunda avantaj sağlamaktadırlar. Tercihinizi çok frekanslı VLF Dedektör modellerinden yana kullanırsanız geniş bir hedef seçeneğiniz olacaktır.

 

Genelde ülke şartlarına göre arayacağınız toprakların büyük bir kısmı hafif ve orta dereceli mineralizasyon barındırıyor olacaktır. Bu açıdan da VLF Dedektörler size iyi bir ayrım sunacaktır. Enerji verimi açısından da avantajlı olup dış parazitlere karşı hassasiyet oranları da azdır. VLF dedektörleri, toprak altındaki metale temas edince dedektöre geri yansıyan düşük frekanslı bir sinyal gönderir ve geri dönen bu sinyali programı aracılığı ile tanımlar. Sinyalin derecesi, toprak yapısına,  metalin tipine, frekansa ve metalin iletkenliğine bağlı olarak değişecektir. Toprak mineralizasyon seviyeleri arazide sıklıkla değişkenlik gösteri ve bu durumda istikrarsız dedektör performansı yaratabilir.

VLF Dedektörleri daha yüksek frekanslı makinelerde yanlış okumalara neden olabilen sıcak kayalardan ve yüksek mineralli topraklardan daha az etkilenmektedirler. El ile taşımada PI Dedektörlere göre daha hafiflerdir ve bu da define avcıları için rahat kullanım olanağı sunar. Ancak yerin metrelerce altındaki madenleri bulma konusundan o kadar iyi değillerdir. Tuzlu su içeren alanlarda ve aşırı mineralli yapısına sahip topraklarda algılama derinliği ve hedefi tam tespit etme açısından bir zaaf oluştururlar.

Bu gönderiyi paylaş